Autorzy:Barbara Arciuch, Magdalena Fiałkowska-Kołek
Wydawnictwo:Nowa Era
Rok wydania:2012
Na schemacie przedstawiono fragment oligopeptydu.4.84 gwiazdek na podstawie 6 opinii

Na schemacie przedstawiono fragment oligopeptydu.

20Zadanie
21Zadanie

a) Przedstawiony oligopeptyd składa się z pięciu aminokwasów.

b) W strukturze występuje pięć grup karboksylowych.

c) W przedstawionym oligopeptydzie znajdują się dwa aminokwasy zasadowe (lizyna i arginina), które można rozpoznać po istnieniu dodatkowych grup aminowych w łańcuchu bocznym. 

d) W przedstawionej cząsteczce nie ma pierwiasta biogennego o nazwie fosfor (P). Jest on z kolei obecny w postaci reszty kwasu fosforowego(V) w kwasach nukleinowych. 

user profile image
Sonia Demianiuk 2016-12-06
w b jest dobrze? ja tu nie widze 5 ciu grup
user profile image
Odrabiamy.pl 2016-12-14
Cześć, W tym oligopeptydzie grupy karboksylowe tworzą z grupami aminowymi 4 wiązanie amidowe (potocznie zwane peptydowymi). Ostatni aminokwas (ten najbardziej po prawej stronie) posiada wolną grupę karboksylową. Łącznie w tej strukturze występuje 5 g...
user profile image
Sonia Demianiuk 2016-12-25
@Odrabiamy.pl Jesli tworza wiazania amidowe, to dalej mozemy je nazwac grupa karboksylowa? czy w takim razie nie powinno byc 6ciu grup karboksylowych? (liczac grupe w w przedostatnim aminokwasie, na dole)
user profile image
Odrabiamy.pl 2016-12-30
@Sonia Demianiuk Cześć, masz rację -biorąc pod uwagę także dodatkowe grupy karboksylowe znajdujące się w łańcuchu bocznym aminokwasu, w strukturze występuje 6 tych grup. Dla aminokwasów, które wchodzą w skład peptydów charakterystyczne jest istnienie...
user profile image
Sonia Demianiuk 2017-01-04
@Odrabiamy.pl dziekuje bardzo!