Autorzy:Franciszek Dubert, Ryszard Kozik, Stanisław Krawczyk
Wydawnictwo:Nowa Era
Rok wydania:2013
Wyjaśnij znaczenie wody i składników mineralnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.4.2 gwiazdek na podstawie 5 opinii

Wyjaśnij znaczenie wody i składników mineralnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

1Zadanie
2Zadanie
3Zadanie
4Zadanie
5Zadanie
6Zadanie

Woda jest niewątpliwie niezbędnym do życia związkiem chemicznym. Większa część organizmu składa się z wody, w przypadku człowieka ten cudowny płyn stanowi 60-70% wagi całego ciała. Znaczenie wody jest zatem ogromne. Przede wszystkim wchodzi w skład cytoplazmy - woda odpowiada 60-90% masy komórki. Na terenie cytoplazmy zachodzą liczne procesy biochemiczne, oznacza to, że woda jest środowiskiem przebiegu tych reakcji. Woda jest bezpośrednim substratem tylko w kilku reakcjach np. hydrolizy czy oddychania komórkowego. Również osocze krwi jest złożone w dużej mierze z wody - a jego funkcją jest transport cząsteczek niezbędnych komórkom krwi np. substancje pokarmowe. Ponadto woda jest rozpuszczalnikiem dla wielu substancji, np. niektórych witamin, które sa konieczne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu. Woda bierze także udział w trawieniu i transporcie zbędnych substancji do płuc i nerek. Woda posiada specyficzne właściwości, które warunkują odpowiednią temperaturę ciała. Dzięki wysokiej pojemności cieplnej i dobremu przewodnictwu cieplnemu ogranicza akumulację energii cieplnej, a dzięki wysokiemu ciepłu parowania chroni organizm przed przegrzaniem. Woda bierze także udział w termoregulacji, jako składnik potu oraz krwi. Krążenie krwi i limfy w naczyniach włosowatych ułatwione jest przez duże napięcie powierzchniowe wody. 

 

 

Jeśli chodzi o znaczenie soli mineralnych to pełnią one głównie funkcje regulacyjne, ale także budulcowe. Składniki mineralne regulują funkcjonowanie organizmu. Ich funkcje to między innymi: przewodzenie impulsów nerwowych, udział w krzepnięciu krwi, wpływ na ciśnienie osmotyczne, polaryzację komórek i przepuszczalność błon komórkowych oraz pH środowiska wewnętrznego. Do makroelementów zalicza się np. wapń, który jest składnikiem kości i zębów. Wapń jest niezbędny, aby tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana mogła prawidłowo funkcjonować, czyli kurczyć się. Podobne zadanie spełnia magnez, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mięśni - również serca, a ponad to bierze udział w przemianach cukrów i witaminy C. Mikroelementy, wchodzące w skład organizmu człowieka to: żelazo - składnik hemoglobiny, która dzięki niemu może transportować tlen, jod - odpowiedzialny za procesy wzrostowe i rozwój oraz fluor, które spełnia swoją rolę  poprzez wzmacnianie kości i zębów (zapobiega rozwojowi próchnicy).