Autorzy:Marek Guzik, Ewa Jastrzębska, Ryszard Kozik, Renata Matuszewska, Ewa Pyłka-Gutowska, Władysław Zamachowski
Wydawnictwo:Nowa Era
Rok wydania:2015
Scharakteryzuj różne rodzaje transpiracji.4.56 gwiazdek na podstawie 9 opinii

Scharakteryzuj różne rodzaje transpiracji.

1Zadanie
2Zadanie
3Zadanie
4Zadanie
5Zadanie
6Zadanie
  • transpiracja szparkowa - jest najczęstszym rodzajem transpiracji występującej u roślin. Zachodzi przez aparaty szparkowe, którymi para wodna wydostaje się na zewnątrz na drodze dyfuzji. Transpiracja szparkowa uzależniona jest zarówno od czynników wewnętrznych - głównie od ilości i rozmieszczenia aparatów szparkowych, jak i od czynników zewnętrznych. Na intensywność transpiracji wpływa względna wilgotność powietrza - im jest mniejsza tym intensywność transpiracji jest większa. Oczywistym jest, że wzrost temperatury oraz zwiększenie intensywności oświetlenia wzmagają transpirację. Silny wiatr również powoduje zwiększenie parowania, ponieważ usuwa on wilgotne powietrze z bliskiego otoczenia aparatów szparkowych. Niedobór wody glebowej natomiast powoduje ograniczenie parowania wody z rośliny.
  • transpiracja przetchlinkowa - zachodzi u roślin, których łodygi pokryte są korkiem, czyli wtórną tkanką okrywającą. Przetchlinki, w przeciwieństwie do aparatów szparkowych, są stale otwarte, dlatego nie jest możliwe regulowanie ilości wyparowywanej wody. 
  • transpiracja kutykularna - zachodzi przez zewnętrzną powierzchnię liścia, czyli skórkę pokrytą kutykulą. Im cieńsza kutykula, tym transpiracja jest intensywniejsza. U roślin starszych oraz żyjących w środowisku suchym występuje gruba kutykula, która ogranicza transpirację kutykularną.