Autorzy:Emilia Bonar, Weronika Krzeszowiec-Jeleń, Stanisław Czachorowski
Wydawnictwo:Nowa Era
Rok wydania:2015
Wyjaśnij, na czym polega produkcja substancji4.57 gwiazdek na podstawie 14 opinii

Wyjaśnij, na czym polega produkcja substancji

1Zadanie
2Zadanie
3Zadanie
4Zadanie
5Zadanie

Produkcja substancji leczniczych przy pomocy metod biotechnologicznych polega na syntezie substancji, które będą działały w komórkach organizmów.

W ten sposób produkuje się antybiotyki oraz inne białkowe substancje lecznicze, tzw. biofarmaceutyki.

Do produkcji antybiotyków wykorzystuje się bakterie i grzyby, których szczepy są genetycznie modyfikowane. Organizmy te wytwarzają antybiotyki w celu zwalczenia innych mikroorganizmów, które z nimi konkurują.

Biofarmaceutyki także mogą być wytwarzane prze zmodyfikowane genetycznie bakterie i grzyby, ale także przez wirusy, hodowle komórek oraz rośliny i zwierzęta. Zmodyfikowane bakterie i grzyby wykorzystuje się do wytwarzania cytokin, niektórych hormonów ludzkich oraz białek wchodzących w skład szczepionek. W skład niektórych szczepionek mogą wchodzić także białka wirusowe. Wirusy namnaża się w liniach komórkowych, a następnie białka się izoluje, dezynfekuje i oczyszcza. Do produkcji przeciwciał i enzymów człowieka wykorzystuje się hodowle komórek ssaków, w tym człowieka. Do komórek wprowadza się gen, który będzie produkował odpowiednie białko i sekwencję nukleotydów pozwalającą na tę produkcję. Wytwarzanie biofarmaceutyków przez organizmy roślinne i zwierzęce nadal jest procesem, który sprawia biotechnologom trudność. Cały czas jednak są prowadzone badania.