Autorzy:Monika Jaworska, Jolanta Pawłowska, Jacek Pawłowski, Monika Zaleska
Wydawnictwo:Nowa Era
Rok wydania:2014
Rośliny przedstawione na fotografiach dzięki zjadaniu owadów 4.62 gwiazdek na podstawie 8 opinii

Rośliny przedstawione na fotografiach dzięki zjadaniu owadów

7Zadanie
8Zadanie

muchołówka - jest rośliną mięsożerną, która wytwarza pułapki działające aktywnie. Jej blaszki liściowe przypominają malutkie potrzaski. Na obu brzegach blaskzki liściowej znadują się trzy małe, sztywne włoski. Jeśli owad wyląduje na liściu i dotknie dwóch włosków, lub tego samego włoska dwukrotnie w krótkim odstępie czasu, pułapka błyskawicznie się zatrzaskuje. Ucieczce ofriary zapobiegają wyrostki wzdłuż brzegu blaszki liściowej. 

pływacz - Zwierzęta, przede wszystkim drobne skorupiaki, chwytane są w pęcherzyki, które otwierają się do wewnątrz, zasysając zdobycz wraz z wodą. Po wciągnięciu zdobyczy klapka natychmiast z powrotem się zamyka. Schwytane zwierzęta trawione są przy udziale enzymów wydzielanych ze ściany pęcherzyka

dzbanecznik -narządem za pomocą którego poluje dzbanecznik jest dzbanek posiada on tzw. kołnierzyk zwany też obrzeżem, który pokryty jest śliską, zwabiającą owady, substancją. Zwabiony owad siada na obrzeżu i zaczyna spożywać tę substancję, po czym wpada do środka pułapki i zanurza się w cieczy trawiennej, z której nie może się już wydostać. Tam jest powoli rozkładany i jego składniki odżywcze są wchłaniane przez roślinę.